Porady - kwiaty doniczkowe

Wielu klientów kwiaciarni przychodzi do nas po poradę o
kwiaty doniczkowe
. Postanowiłam dodać wątek o pielęgnacji
kwiatów kwitnących
i zielonych.

Każdy z Nas lubi
kwitnące kwiaty
i chciałoby się aby w domu po przyniesieniu z
kwiaciarni
kwitły równie pięknie i jak najdłużej cieszyły nas swoim pięknem. Jest kilka łatwych sposobów na to aby
kwiaty kwitły
dłużej lub zakwitały ponownie u nas w domu.

STANOWISKO

miejsce, stanowisko kwiata doniczkowego Po pierwsze ważne jest znalezienie odpowiedniego stanowiska dla rośliny.
Większość kwitnących kwiatów
aby wypuścić nowe pąki potrzebuje jak najjaśniejszego stanowiska – szczególnie jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie. Są to np. kalanchoe, gardenia, skrzydłokwiat, aechmea, stefanotis, storczyk. Odmiany te lubią stanowiska jasne, ciepłe i bez przeciągów, nie lubią „zimnych parapetów”, gdyż grozi im przemarznięcie ziemi, a to może spowodować zrzucenie wszystkich pąków. Najlepiej jest ustawiać doniczki na podstawkach i kontrolować, czy liście nie dotykają listkami zimnej (szczególnie nocą) szyby.
Inną grupą
roślin kwitnących
, lubiących jasne stanowisko, ale niezbyt ciepłe (np. parapet okienny, pod którym nie ma kaloryfera) są azalia, cyklamen, kamelia, pantofelek i pierwiosnek. Potrzebują one niższej temperatury do zawiązania nowych pąków.

PODLEWANIE

Niedobór wody szkodzi większości
roślin doniczkowych
, jednak
rośliny kwitnące
częściej niż inne gatunki potrzebują podlewania, niektóre nawet wyjątkowo obfitego nawadniania. Należą do nich: skrzydłokwiat, azalia, cyklamen, poisencja – czyli gwiazda betlejemska. Woda jest im potrzebna, by wypuszczały nowe paki i utrzymywały istniejące kwiaty, jak i liście w dobrej kondycji. Należy pamiętać o tym zwłaszcza zimą, gdy rośliny stoją w ciepłym, ogrzewanym pomieszczeniu.

podlewanie kwiata konefką Oprócz częstotliwości podlewania ważny jest też sposób, w jaki podlewa się
rośliny kwitnące
. Otóż fiołki alpejskie (cyklameny) i afrykańskie nie powinny być podlewane z góry, tylko powinny pić wodę z podstawka. Te rośliny mają wrażliwe liście i nawet najmniejszy kontakt liścia z wodą powoduje ich szybkie gnicie.

Jest jeszcze trzecia zasada dotycząca podlewania - chodzi o temperaturę wody. Najlepiej jest
podlewać kwiaty
przegotowaną i ostudzoną wodą lub kranówką, która odstała cała noc w pomieszczeniu, dzięki czemu woda ma temperaturę pokojową. Roślinami, które nie znoszą zimnej ziemi są np: anthurium, storczyk i calatea.

STAŁE MIEJSCE

Okres kwitnienia to dla rośliny czas wytężonego wysiłku. Należy wówczas spełniać wszystkie ich kaprysy. A niektóre odmiany faktycznie są chimeryczne. Np. gardenia, storczyk, stefanotis, hoja i kliwia nie mogą być przestawiane, gdyż mogą natychmiast zgubić wszystkie pąki. Nie mogą także stać w miejscu narażonym na potrącanie.

pani przycina kwiaty PRZYCINANIE, SZCZYPANIE

Rośliny kwitnące
lubią być często „skubane”, „szczypane” i podcinane. Trzeba im na bieżąco usuwać suche kwiaty, uschnięte liście. Dzięki temu roślina nie marnuje sił na utrzymywanie niepotrzebnych części i zacznie wypuszczać nowe pąki i świeże listki. Takie zabiegi uwielbiają: azalia, fuksja, kalanchoe, ketmia, oleander.